49. Motkány: Botrány az űrben

- 60%
48. Lakoma

- 60%
47. Jurassic World

- 60%
46. Világevők

- 60%
45. Jön Harold!

- 60%
44. A próféta

- 65%
43. Szeméttelep
Komoly kérdés volt, Stephen Daldry filmográfiája milyen irányt vesz a Rém hangosan és irtó közel után. Visszatér-e az Órák típusú karakterközpontú adaptációk felé, avagy tovább halad a szélesebb tömegeket megszólító drámai/tragikus témák útján. A Szeméttelep (Trash) nagyon határozott választ hordoz. Az utóbbi. Filmjét sokan propagandának fogják értékelni, egyértelmű és talán művészembertől túlságosan is nyílt állásfoglalásnak a politikai bűnözés, a korrupció ellen. Nem véletlen a helyszín - Brazília. És nem véletlen a tematika sem - nyomornegyedek világa kontra gazdagok, szegények kontra rendőrök és politikusok. Annál jobban csodálkozom azon, hogy a magyarországi forgalmazó mindössze néhány héttel a hazai premier előtt "megfutamodott" és bejelentette, hogy mégsem vetítik itthon Daldry moziját. Mert mihez is kezdene a magyar ember egy ilyen filmmel, amiben politikusokat szapulnak és a rendőrséget vonják kérdőre, mindezt ráadásul - Stephen Daldrytól kifejezetten szokatlan - kereszténybarát és humanista retorikával. Egy Gettómilliomos és egy Isten városa van elrejtve ebben a filmben, csak fényévekre jár a nagy elődöktől. Minden tekintetben. Sőt, szerintem Daldry eddigi leggyengébb rendezése. A technikai megvalósítás és különösen a három főszereplő srác őszinte játéka azonban sok dologért kárpótol.
- 65%

- 65%
42. Taxi Teherán

- 65%
41. A single life
Nem tudok kibékülni az ilyen típusú filmekkel. Értem a zsenialitásukat, csak nekem kevés, hogy egyetlen remek ötletre felfűznek egy alig háromperces kisfilmet. Pedig ilyen volt hazánk fia a Maestro is, vagy a szintén Oscar-kedvencnek mondható Fresh Guacamole 2013-ból. Egy csattanó, egy geg vagy egy szellemes fordulat, ami elviszi a hátán az egész filmet. Persze, jól is van ez így, kellenek a hasonló szösszenetek. A single life esetében egy hanglemez okoz bonyodalmakat. Mindenféle értelemben. Vicces, szórakoztató pár perces ámokfutásnak lehetünk tanúi, miközben meg kell jegyeznem, a holland animáció továbbra is nagyon erős.
- 65%
40. 1989 - Határon
A műfajok keverése nagyon könnyen katyvaszt eredményezhetett volna. Így is bőven akad furcsaság ebben a "kreatív dokumentumfilm"-nek mondott alkotásban, de élvezhető marad. Hiteles képet fest a rendszerváltás Magyarországáról és közel hozza a politikai elit messzinek tűnő világát. Sok új információval szolgál, különösen a magamfajta ifjabb nemzedéknek. Ugyanakkor néhány dolgot egyszerűen nem értettem. Németh Miklós napjainkban, a kamerába nézve angolul meséli a huszonöt éve történteket, miközben a múlt szcénáiban magyar szinkronban Gyabronka József tolmácsolja őt az archív felvételeken, máshol pedig meghagyták az eredeti hangját. Ugyanez a helyzet a külföldi vezetők új hangjával, ráadásul az utószinkron néha elvonja a figyelmet, hiszen "leugrik a képről" az is, hogy most épp a német, vagy az orosz hang okozott problémákat. Értjük, hogy hozott anyagból dolgoztak a készítők, ráadásul valószínűleg nemzetközi piacra szánt produkcióról van szó, nem lehetett a narráció végig magyar, de akkor is lehetett volna sokkal egységesebb végeredményre törekedni. A megvalósítás tehát enyhén felemás, a kísérlet viszont több mint megsüvegelendő.
- 65%

- 65%
40. 1989 - Határon

- 65%